Ohlédnutí za příměstskými tábory

Jak jsme se loni měli na příměstských táborech s ČÁPEM? Užili jsme si to!

V 1. turnusu se děti vydaly po stopách uhlíře hledat trpaslíka ze Studeného vrchu, navštívily Podbrdské muzeum v Rožmitále, kde si vyzkoušely historické kostýmy a zhlédly ukázku historických řemesel. Na konci týdne si táborníci s pedagožkou a arteterapeutkou Evou Fenclovou vytvořili talisman s nádechem dobříšské minulosti.

Druhý týden táborů děti podnikly výpravu na tajemný hrad Varkač hledat ukrytý poklad. Cestou tam se zastavily na Zámku Dobříš a zhlédly prohlídku Dobříšských přízraků, aby se připravily na to, co ně na Varkači čeká… Kromě tohoto dobrodružství ještě jezdily na koních v Brodcích a zhlédly ukázku bojového umění Taekwon – Do, z čehož byli nadšeni hlavně kluci!

Třetím týdnem tábora děti provázela pověst, která se váže k okolí Novoknínska – Paní z Černých Skal. Vypravily se vlakem na výlet do Mokrovrat, odtud k mlýnu Plechhamer do Černých skal, kde podle pověsti zakletá kněžna Ludmila dodnes na koni bloudí krajem.  Táborníky cestou čekala spousta her a zábavy. Po vzoru Ludmily si vyzkoušeli jízdu na koni. Vydali se do francouzského parku hledat skřeta, který jako jediný mohl kněžnu Ludmilu vysvobodit z jejího prokletí.

Čtvrtým týdnem tábora nás provázela Zlatá koza, hlavní hrdinka pověsti, která se vztahuje k okolí Nového Knína. Nejprve se všichni malí dobrodruhové vypravili do Knína rýžovat zlato, potom si zajezdili na koních a nakonec stopovali Zlatou kozu v anglickém parku – podle stop zlatého prachu, který za sebou nechala.

Poslední týden byl po čertech vydařený, táborníci se vypravili do zámku Dobříš na prohlídku Dobříšských přízraků a dávali bedlivý pozor, zda tu náhodou nenatrefí na čerta z pověsti Čertův most. Vyrobili si talisman a zase se vypravili do Brodců jezdit na koních.

Když to vezmeme suma sumárum, táborů se o letních prázdninách 2017 zúčastnilo celkem 96 dětí!

Podle ohlasů dětí a zpětné vazby od rodičů se tábory vydařily, děti po zkušenostech z jednoho turnusu na táboře chtěly chodit i další týdny, na tábor se těšily:-). A to je pro nás ta největší odměna a hnací motor do budoucna. Za všechny uvádíme vyjádření jednoho tatínka:

„… Stejně tak bych chtěl vyzdvihnout úroveň příměstského tábora. Za cenu 700 korun/týden jste připravili špičkový program a dcera byla nadšená a ráda tam chodila. Vřele vaši společnost doporučuji, neboť upřímně věřím, že děláte dobrou práci.“

Jako největší společenský význam vnímáme, že se během těchto pěti týdnů podařilo v Dobříši již podruhé vytvořit inkluzivní prostředí pro děti se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Celkem se jednotlivých turnusů zúčastnilo 7 dětí s určitým znevýhodněním. Některé z nich se poprvé dostaly do většího kolektivu zdravých vrstevníků. Nutno dodat, že pro rodiče dětí se zdravotním postižením je velmi nesnadné a finančně náročné zajistit hlídání dítěte během letních prázdnin. Naši snahu o maximální spokojenost všech rodin shrnula slovy jedna z maminek chlapce s postižením: ,,Jsme moc rádi, že mohl náš Mára být na táboře. Líbilo se mu tam a moc se tam těšil. Konečně jsme zažili normální prázdniny.“

V neposlední řadě bych chtěla moc poděkovat všem asistentům a vedoucím na táboře, skvělé partě studentů, díky nimž byly příměstské tábory s Čápem tím, čím byly. Dokázali pro děti vymyslet atraktivní program a vytvořit skvělou atmosféru, díky níž se děti na tábor těšily.

Protože projekt příměstských táborů s ČÁPEM letos v srpnu skončil, zažádali jsme prostřednictvím MAS Brdy-Vltava o podporu nového projektu příměstských táborů na další 3 roky. Naše žádost byla vyslyšena a nový projekt bude opět spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu zaměstnanost. Díky tomu Vám letos můžeme zase nabídnout příměstské tábory za rozumnou cenu.

Pro letošní letní prázdniny připravujeme 3 turnusy s kapacitou 30 dětí v těchto termínech:

  1. turnus:   9. – 13. 7.
  2. turnus: 16. – 20. 7.
  3. turnus: 23. – 27. 7.

Přeji Vám a všem Vašim blízkým v novém roce jen to nejlepší, nechť se Vám vyplní všechna Vaše přání a těším se na setkání s Vámi a s Vašimi dětmi opět o letních prázdninách :-).

Silvie Pilecká
koordinátorka projektu Příměstských táborů s ČÁPEM


Napsat komentář