Pomocníci v Zahradě u ČÁPA

Nová dětská skupina Žlutý ČÁP se otevřela v červnu v Budínku u Dobříše pro partu dětiček, které se tu hned zabydlely. A aby taky ne, vždyť tu mají luxus klidu a bezpečí malé obce, blízkosti přírody a především zahrady, která k budově školky přiléhá.

Jde právě o onu zahradu, která se má stát rájem na zemi, plným květin, zeleniny, keřů, jezírek, bylinkových zahrádek, odpočívadel ve stínu ovocných stromů a útočištěm nejrůznějších tvorečků. Může se zdát, že se tu toho pro tak krásnou vizi zatím mnoho nedělá, ale přece. V srpnu do Zahrady zavítal dětský příměstský tábor dobříšské městské knihovny vedený paní Romanou Bodorovou. Přišli se seznámit s naším projektem a také nám, při té příležitosti, malinko pomoci i s jeho realizací. Vypleli předzahrádku, vytvořili cestičku z kamenů, vykopali strouhu na vodu, nosili kameny a hlínu a nakonec založili jahodový záhon a zasadili sazenice jahod. Takže toho ve skutečnosti udělali věru hodně. Zdálo se, že děti práce překvapivě baví. Mnozí se málem nechtěli ani nasvačit a raději by dál pracovali (ale švestkový koláč ředitelky Míši Sarnovské je přeci jen zlákal).

To ale nebylo vše, co jsme měli pro naše milé hosty připraveno. Po svačině si děti mohly ve skupinách zkusit vytvořit vlastní projekty. Do plánu, který pro nás navrhli profesionální zahradníci manželé Tolarovi, zanesly děti prvky, které by tam samy chtěly mít (domky na stromě, bazén, pískoviště atp.). K dispozici měly různé materiály, takže  vzniklé modýlky jsou samy o sobě zajímavými artefakty, které si skupinky tvůrců odvezly s sebou k dokončení a posléze vystavení.

Dá se říci, že návštěva byla k oboustrannému prospěchu a radosti. Právě k takovému účelu by měla Zahrada u Čápa sloužit. Nejen pro produkci ovoce, zeleniny a bylin, ale také k pobývání a především k poznávání. K poznání vztahů v přírodě, mezi lidmi a nejrůznějšími organismy. Poznávání toho, jak funguje šetrné hospodaření s půdou a vodou, zahradničení bez umělých chemických prostředků. K objevování je toho ještě mnoho a práce také. Pro každou ochotnou ruku, pro každé zvídavé oko, ucho i ostatní smysly. Utváření zahrady jako malého ekosystému je během na dlouhou trať. Trvá nějakou dobu, než vyroste dospělý strom, než se všechny prvky v místě propojí a začnou spolupracovat. My máme možnost tento proces pozorovat a také se na něm podílet. A toto dobrodružství budeme i nadále rádi sdílet se všemi zájemci. Třeba prostřednictvím podobných návštěv nebo pravidelných brigád.

Johana Dvorská

Děkujeme všem malým i velkým pomocníkům. Fotografie naleznete ZDE


Napsat komentář