Přírodní zahrada U ČÁPA Budínek

Projekt byl úspěšně realizován a ukončen.

Přírodní zahrada U ČÁPA je užitkovou a edukační zahradou, kde se potkává mnoho živého i živoucího:

 • je místem pro rozkvět a rozlet malých Čápat navštěvujících dětskou skupinu Žlutý ČÁP,
 • osvětových aktivit a společenských akcí/brigád, 🙂
 • je společným dílem rodičů, kamarádů a přátel ČÁPA
 • sdíleným prostorem, který slouží výše uvedenému. 

2022 – foto z realizace a využívání přírodní zahrady dětmi z dětské skupiny Žlutý ČÁP

Přírodní zahrada U ČÁPA dospěla do své současné podoby díky finanční podpoře ze Státního fondu životního prostředí projektu „Přírodní zahrada U ČÁPA“, reg. číslo 1190700269.


ČERVEN 2021

Jaké výsledky nám přineslo více jak roční úsilí konané v rámci projektu Přírodní zahrada U ČÁPA“? 

Hitem tohoto období je pumpa a vodní prvek simulující řeku. Děti u něj v teplém létě (a nejen v teplém létě 🙂 ) tráví opravdu hodně času a na jejich mokrém oblečení je to dost často vidět.

Radost všem ekologicky smýšlejícím udělala i kadibudka se srdíčkem, kam si mohou děti či dospělí odskočit bez výčitek svědomí, že plýtvají vodou na své …. 🙂

Za stodolou nám vzniklo zcela nové divoké hřiště s balanční stezkou, šplhacím totemem, velkým kopečkem s tunelem a skluzavkou, což děti ocenily hlavně v zimě při sáňkování – náš kopeček je jediný široko daleko!
Děti si rády zkouší, co s jejich nožičkami udělá různý povrch a to na bosonohé stezce …

Zahradu jsme osázeli dalšími rostlinami: trvalkami, vodní záhonek, třešně, jabloně, ořešák, jeřabiny, keře, bylinky …. zkrátka je to zase o kus dál než před rokem. 


ŘÍJEN 2020

Sešli jsme se s Adélkou, Honzou Sojkou, Petrem Smejkalem a jeho bagrem, abychom připravili jámy pro novou výsadbu stromků, keřů, vytvořili tunel, základ pro herní kopeček a jámy pro balanční a bosonohou stezku. Zkrátka bagr se celý den nezastavil.

Petrovi děkujeme za jeho dobrovolnou ,,hodinářskou práci“ s bagrem, je to obdivuhodné!
Honzovi děkujeme za zakoupení, dopravu a pomoc při instalaci skruží, resp. obřího tunelu, kterým budou moci děti nejen probíhat, ale i projíždět na motorkách.

V roce 2020 jsme ze Státního fondu životního prostředí získali dotaci na realizaci projektu „Přírodní zahrady U ČÁPA“, reg. číslo 1190700269. Za podporu moc děkujeme.

Díky této podpoře budeme moci vysadit stromky, keříky, trvalky; vyrobit králíkárnu pro morčata, hmyzí domeček, ptačí budky, budku pro netopýry, dopřát si posezení v nových koutech zahrady, …
Děti se mohou těšit na balanční lezecí stezku, šplhací totem, vodní hrací prvek, bosonohou stezku, kopeček s tunelem,…


ČERVEN 2020 

Všechno se u nás zelená, máme mladé papoušky, mláďátka morčat, zebřičky, pilně sklízíme jahody, rybíz, ředkvičky, hrášek, z máty jsme vyrobili mátový sirup,..


WORKCAMP PRO MLADISTVÉ – listopad 2019 

8. listopadu 2019 se rozběhl projekt workcampu pro mladistvé s mentálním postižením – vždy v pátek od 14 do 17 hod. v Budínku 2.


V ZAHRADĚ VŠECHNO ROSTE A KVETE – červenec 2019


NAŠE SLEPIČKY – duben 2019

Máme nové kamarádky – slečny slepičky. Po roce svého ,,života“ v klecovém velkochovu (pokud se to dá životem nazvat) měly putovat coby vynešené na porážku. Osvojila si je ale naše kamarádka z organizace Slepice v nouzi. Tři měsíce o ně pečovala, krmila domácí směsí a umožnila jim spatřit první sluníčko, možnost výběhu, hrabání, rozběhu. Teď jsou velmi krotké, nechají se od dětí pohladit a s chutí spásají zelenou travičku. Více najdete ZDE a na www.slepicevnouzi.cz.


ZAHRADA U ČÁPA … STÁLE ŽIJE 🙂 – březen 2019

Naším cílem zůstává obohatit půdu a do Zahrady v Budínku vrátit život. Uplynul rok od doby, kdy jsme v Budínku začali tvořit.

Takto vypadala zahrada v květnu 2018 …               … a dnes

… tu máme řady napučených rybízových keříků, josty, jahodový záhonek, spirálu.

Co jsme už všechno v Zahradě u ČÁPA zvládli?

 • Uklidit po stavbě a zabydlet prostor dvorku,
 • vybudovat spirálu,
 • zasadit desítky menších keříků rybízů, maliníků, rakytníků, jost, aronií, černých bezů…,
 • společně s dětmi jsme vysadili vrbičku,
 • zasadili jsme 5 ovocných stromů,
 • z hromady organického materiálu se vytvořil přes zimu krásný kompost – základ pro zeleninové záhonky,
 • NOVĚ jsme zbudovali výběh a domeček pro slepičky (vzadu vpravo).

Je to až k nevíře, kolik toho dokážeme, když se shodují naše vize a k tomu každý přidá ruku k dílu … pak se prostě dějí zázraky. Díky nám všem se místo mění a ožívá nejen dětským jásotem, ale i drobnými živočichy (dnes jsem tam potkala 3 žížaly 🙂 ).

Dnes zahradu užívají děti z dětské skupiny Žlutý ČÁP ke hraní. Letos zde budeme pěstovat bylinky na spirále a v záhoništi rozličné druhy zeleniny.

Na výsadbu se už patřičně chystáme. S láskou vypipláváme ze semínek sazeničky, které v následujících měsících vysadíme v novém záhoništi.

Měníme:

 • Odpad v poklad –  biologický odpad z výdejní kuchyňky kompostujeme a zbytky nakrmíme slepičky.
 • Jednotvárnost za pestrost – do půdy přidáváme zralý kompost, organickou hmotu, přísady provzdušťující půdu a vázající vlhkost, které probudí život v půdě; vysazujeme keříky, jejichž květy přilákají včelky, čmeláky, motýly, můry, mušky, broučky…
 • Zahradu mění děti – děti si v zahradě vytvořily svá místečka – jako třeba ,,bahniště“, kde kopou přehrady, budují domy, sází, tvoří, bahní se.

Změna plánu
Čas pluje, věci se mění a lidé dospívají. I nám se v průběhu roku proměnily možnosti i celý projekt Zahrady u ČÁPA. Myšlenku pěstování zeleniny a jejího prodeje musíme z mnoha důvodů opustit.  Ale nevzdáváme se a vymýšlíme, jak projekt sociálního podniku se Zahradou propojit a nabídnout tak uplatnění lidem, kteří ho jen těžko naleznou na volném trhu práce.


Kontakt: Bc. et Bc. Michaela Sarnovská, sarnovska.cap@seznam.cz (tel. 776 268 589)
Místo realizace: Budínek 2, 263 01  Svaté Pole (mapa)

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.