Zahrada u ČÁPA Budínek

Jedním z hlavních cílů Zahrady u ČÁPA je začlenění osob se zdravotním postižením do společnosti prostřednictvím společensky prospěšného sociálního podnikání a oživení zemědělské půdy a biodiverzity v regionu.
Více o projektu najdete ZDE.

NOVINKY – ŘÍJEN 2020

Sešli jsme se s Adélkou, Honzou Sojkou, Petrem Smejkalem a jeho bagrem, abychom připravili jámy pro novou výsadbu stromků, keřů, vytvořili tunel, základ pro herní kopeček a jámy pro balanční a bosonohou stezku. Zkrátka bagr se celý den nezastavil.

Petrovi děkujeme za jeho dobrovolnou ,,hodinářskou práci“ s bagrem, je to obdivuhodné!
Honzovi děkujeme za zakoupení, dopravu a pomoc při instalaci skruží, resp. obřího tunelu, kterým budou moci děti nejen probíhat, ale i projíždět na motorkách.

Je vám líto, že jste tam nemohli být s námi? Nebuďte smutní, připravujeme pro vás ,,ŠTAFETOVOU BRIGÁDU“ – abychom se mohli potkávat v malém počtu a neohrožovat zdraví své, ani svých blízkých. Sledujte prosím FB a web.

Děkuji za pomoc při realizaci projektu Přírodní zahrada U ČÁPA.

Míša Sarnovská

ČERVEN 2020 

Všechno se u nás zelená, máme mladé papoušky, mláďátka morčat, zebřičky, pilně sklízíme jahody, rybíz, ředkvičky, hrášek, z máty jsme vyrobili mátový sirup,..

Ze Státního fondu životního prostředí jsme získali dotaci na realizaci projektu „Přírodní zahrady U ČÁPA“, reg. číslo 1190700269. Za podporu moc děkujeme.


WORKCAMP PRO MLADISTVÉ – listopad 2019 

8. listopadu 2019 se rozběhl projekt workcampu pro mladistvé s mentálním postižením – vždy v pátek od 14 do 17 hod. v Budínku 2.


V ZAHRADĚ VŠECHNO ROSTE A KVETE – červenec 2019


NAŠE SLEPIČKY – duben 2019

Máme nové kamarádky – slečny slepičky. Po roce svého ,,života“ v klecovém velkochovu (pokud se to dá životem nazvat) měly putovat coby vynešené na porážku. Osvojila si je ale naše kamarádka z organizace Slepice v nouzi. Tři měsíce o ně pečovala, krmila domácí směsí a umožnila jim spatřit první sluníčko, možnost výběhu, hrabání, rozběhu. Teď jsou velmi krotké, nechají se od dětí pohladit a s chutí spásají zelenou travičku. Více najdete ZDE a na www.slepicevnouzi.cz.


ZAHRADA U ČÁPA … STÁLE ŽIJE 🙂 – březen 2019

Naším cílem zůstává obohatit půdu a do Zahrady v Budínku vrátit život. Uplynul rok od doby, kdy jsme v Budínku začali tvořit.

Takto vypadala zahrada v květnu 2018 …               … a dnes

… tu máme řady napučených rybízových keříků, josty, jahodový záhonek, spirálu.

Co jsme už všechno v Zahradě u ČÁPA zvládli?

  • Uklidit po stavbě a zabydlet prostor dvorku,
  • vybudovat spirálu,
  • zasadit desítky menších keříků rybízů, maliníků, rakytníků, jost, aronií, černých bezů…,
  • společně s dětmi jsme vysadili vrbičku,
  • zasadili jsme 5 ovocných stromů,
  • z hromady organického materiálu se vytvořil přes zimu krásný kompost – základ pro zeleninové záhonky,
  • NOVĚ jsme zbudovali výběh a domeček pro slepičky (vzadu vpravo).

Je to až k nevíře, kolik toho dokážeme, když se shodují naše vize a k tomu každý přidá ruku k dílu … pak se prostě dějí zázraky. Díky nám všem se místo mění a ožívá nejen dětským jásotem, ale i drobnými živočichy (dnes jsem tam potkala 3 žížaly 🙂 ).

Dnes zahradu užívají děti z dětské skupiny Žlutý ČÁP ke hraní. Letos zde budeme pěstovat bylinky na spirále a v záhoništi rozličné druhy zeleniny.

Na výsadbu se už patřičně chystáme. S láskou vypipláváme ze semínek sazeničky, které v následujících měsících vysadíme v novém záhoništi.

Měníme:

  • Odpad v poklad –  biologický odpad z výdejní kuchyňky kompostujeme a zbytky nakrmíme slepičky.
  • Jednotvárnost za pestrost – do půdy přidáváme zralý kompost, organickou hmotu, přísady provzdušťující půdu a vázající vlhkost, které probudí život v půdě; vysazujeme keříky, jejichž květy přilákají včelky, čmeláky, motýly, můry, mušky, broučky…
  • Zahradu mění děti – děti si v zahradě vytvořily svá místečka – jako třeba ,,bahniště“, kde kopou přehrady, budují domy, sází, tvoří, bahní se.

Změna plánu
Čas pluje, věci se mění a lidé dospívají. I nám se v průběhu roku proměnily možnosti i celý projekt Zahrady u ČÁPA. Myšlenku pěstování zeleniny a jejího prodeje musíme z mnoha důvodů opustit.  Ale nevzdáváme se a vymýšlíme, jak projekt sociálního podniku se Zahradou propojit a nabídnout tak uplatnění lidem, kteří ho jen těžko naleznou na volném trhu práce.

Míša Sarnovská


Líbí se Vám projekt Zahrady u ČÁPA a chcete nás podpořit? 

Přiložením ruky k dílu
Máte dvě ruce a nadšení pro věc? Přijďte nám pomoci na brigádu. Informace najdete na webu.

Rozdělím se
Pěstujete, předpěstováváte, zahradničíte, bylinkaříte? Uvítáme Vaši pomoc formou darováním sazeniček rostlin, bylin či keříků.

Mohu přispět finančním darem (i drobným) – podporovatelé
Nemáte čas a ani nepěstujete, a přece nám chcete pomoci? Můžete nás podpořit zasláním jakékoliv částky na náš transparentní účet u Fio banky 2601409310/2010.
Výši daru můžete uplatnit jako odčitatelnou položku u daní z příjmů, rádi Vám vystavíme potvrzení o poskytnutí daru. 

Kontakt: Bc. et Bc. Michaela Sarnovská, sarnovska.cap@seznam.cz (tel. 776 268 589)
Místo realizace: Budínek 2, 263 01  Svaté Pole (mapa)

https://www.facebook.com/zahradaucapa/

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí.