Ohlédnutí za příměstskými tábory

Jak jsme se loni měli na příměstských táborech s ČÁPEM? Užili jsme si to!

V 1. turnusu se děti vydaly po stopách uhlíře hledat trpaslíka ze Studeného vrchu, navštívily Podbrdské muzeum v Rožmitále, kde si vyzkoušely historické kostýmy a zhlédly ukázku historických řemesel. Na konci týdne si táborníci s pedagožkou a arteterapeutkou Evou Fenclovou vytvořili talisman s nádechem dobříšské minulosti.

Druhý týden táborů děti podnikly výpravu na tajemný hrad Varkač hledat ukrytý poklad. Cestou tam se zastavily na Zámku Dobříš a zhlédly prohlídku Dobříšských přízraků, aby se připravily na to, co ně na Varkači čeká… Kromě tohoto dobrodružství ještě jezdily na koních v Brodcích a zhlédly ukázku bojového umění Taekwon – Do, z čehož byli nadšeni hlavně kluci!

Třetím týdnem tábora děti provázela pověst, která se váže k okolí Novoknínska – Paní z Černých Skal. Vypravily se vlakem na výlet do Mokrovrat, odtud k mlýnu Plechhamer do Černých skal, kde podle pověsti zakletá kněžna Ludmila dodnes na koni bloudí krajem.  Táborníky cestou čekala spousta her a zábavy. Po vzoru Ludmily si vyzkoušeli jízdu na koni. Vydali se do francouzského parku hledat skřeta, který jako jediný mohl kněžnu Ludmilu vysvobodit z jejího prokletí.

Čtvrtým týdnem tábora nás provázela Zlatá koza, hlavní hrdinka pověsti, která se vztahuje k okolí Nového Knína. Nejprve se všichni malí dobrodruhové vypravili do Knína rýžovat zlato, potom si zajezdili na koních a nakonec stopovali Zlatou kozu v anglickém parku – podle stop zlatého prachu, který za sebou nechala.

Poslední týden byl po čertech vydařený, táborníci se vypravili do zámku Dobříš na prohlídku Dobříšských přízraků a dávali bedlivý pozor, zda tu náhodou nenatrefí na čerta z pověsti Čertův most. Vyrobili si talisman a zase se vypravili do Brodců jezdit na koních.

Když to vezmeme suma sumárum, táborů se o letních prázdninách 2017 zúčastnilo celkem 96 dětí!

Podle ohlasů dětí a zpětné vazby od rodičů se tábory vydařily, děti po zkušenostech z jednoho turnusu na táboře chtěly chodit i další týdny, na tábor se těšily:-). A to je pro nás ta největší odměna a hnací motor do budoucna. Za všechny uvádíme vyjádření jednoho tatínka:

„… Stejně tak bych chtěl vyzdvihnout úroveň příměstského tábora. Za cenu 700 korun/týden jste připravili špičkový program a dcera byla nadšená a ráda tam chodila. Vřele vaši společnost doporučuji, neboť upřímně věřím, že děláte dobrou práci.“

Jako největší společenský význam vnímáme, že se během těchto pěti týdnů podařilo v Dobříši již podruhé vytvořit inkluzivní prostředí pro děti se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Celkem se jednotlivých turnusů zúčastnilo 7 dětí s určitým znevýhodněním. Některé z nich se poprvé dostaly do většího kolektivu zdravých vrstevníků. Nutno dodat, že pro rodiče dětí se zdravotním postižením je velmi nesnadné a finančně náročné zajistit hlídání dítěte během letních prázdnin. Naši snahu o maximální spokojenost všech rodin shrnula slovy jedna z maminek chlapce s postižením: ,,Jsme moc rádi, že mohl náš Mára být na táboře. Líbilo se mu tam a moc se tam těšil. Konečně jsme zažili normální prázdniny.“

V neposlední řadě bych chtěla moc poděkovat všem asistentům a vedoucím na táboře, skvělé partě studentů, díky nimž byly příměstské tábory s Čápem tím, čím byly. Dokázali pro děti vymyslet atraktivní program a vytvořit skvělou atmosféru, díky níž se děti na tábor těšily.

Protože projekt příměstských táborů s ČÁPEM letos v srpnu skončil, zažádali jsme prostřednictvím MAS Brdy-Vltava o podporu nového projektu příměstských táborů na další 3 roky. Naše žádost byla vyslyšena a nový projekt bude opět spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu zaměstnanost. Díky tomu Vám letos můžeme zase nabídnout příměstské tábory za rozumnou cenu. Podmínkou účasti na táboře je vazba obou rodičů na trh práce.

Pro letošní letní prázdniny připravujeme 3 turnusy s kapacitou 30 dětí v těchto termínech:

  1. turnus:   9. – 13. 7.
  2. turnus: 16. – 20. 7.
  3. turnus: 23. – 27. 7.

Cena: 850 Kč/týden

Přeji Vám a všem Vašim blízkým v novém roce jen to nejlepší, nechť se Vám vyplní všechna Vaše přání a těším se na setkání s Vámi a s Vašimi dětmi opět o letních prázdninách :-).

Silvie Pilecká
koordinátorka projektu Příměstských táborů s ČÁPEM


Napsat komentář