Přírodní zahrada Běštín

Přírodu, její proměnlivost, pestrost a potřebu jejích zdrojů pro život vnímá každý z nás. Úctu a respekt k přírodě se snažíme předávat i našim malým Čápátkům v rámci každodenní činnosti. Pozorování a pochopení přírodních dějů je dobrým základem pro dosažení souladu s přírodou.

Zdravá zahrada je jako otevřená kniha, ze které se pořád máme co učit. Dětský věk je doba, kdy je učení nejrychlejší a nejpřirozenější. Zájem o zahradničení, který v dětech již v útlém věku probouzíme, jim může být k užitku po celý život. Děti se moc rády zapojují do sázení, setí, mulčování, zalévání, převážení kolečkem, ale nejraději ze všeho ochutnávají. Jsou od začátku u všeho dění – od zázraku klíčení semínka, přes péči o rostoucí rostliny, až po přípravu jídla z vlastních výpěstků. Vypěstováním např. vlastních rajčátek získají nejen skvělou zdravou svačinu, ale zároveň je to posílí, povzbudí a upevní jejich sebevědomí, že si zcela samy uměly potravu vypěstovat.

Zahradničení s dětmi se věnujeme od roku 2018. Děti pěstují na vyvýšeném záhonku rajčata, papriky, zdatně ozobávají rybíz a každé ráno se do zahrady těší, co nového dozrálo. V Běštíně v Bílém ČÁPOVI tomu bude stejně tak. Umístění domu v zahradě umožňuje dětem vstup ,,bosou nohou“ rovnou z herny do trávy. Pro děti jsme v zahradě zasadili několik keříků rybízů a ostružin, na kterých si budou moci už toto léto pochutnat. Každodenní pobyt venku dětem zpestří i morčecí kamarádi Zrzeček a Kulíšek.

Zahrada v Běštíně se pomalu probouzí k životu. Aby mohla plně sloužit pro potřeby dětské skupiny, podali jsme na Státní fond životního prostředí žádost o podporu projektu Přírodní zahrady Běštín.

S radostí Vám mohu oznámit, že žádost splnila veškeré podmínky a získali jsme 200 000 Kč na úpravu zahrady, které využijeme na terénní úpravy, herní kopeček, vodní prvek, nádrže na dešťovou vodu, pumpu, biotopové prvky, vysázení stromků, keřů, trvalek atp., ale i na mobiliář stůl a lavice, lavice k posezení, houpací sítě, domeček pro morčata, zahradní dětské nářadí atd. Další informace se brzy dozvíte na našem webu.

Už se moc těšíme, až budeme moci společně s dětmi zahradničit!

Míša Sarnovská

PS: Zahájení provozu Bílého ČÁPA je plánováno na středu 1. 7. 2020 a máme ještě 1 volné místo.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí.


Napsat komentář