Zahrada u ČÁPA a nová dětská skupina Žlutý ČÁP

„Chceme lidi spojovat, ne rozdělovat, dávat příležitost každému, nejen zdravým a šikovným, ale i postiženým, lidem na okraji společnosti, lidem odlišným, ať už barvou kůže nebo náboženským smýšlením. Je tomu tak stále – i v dnešní době, kdy se zdá, že tento postoj není příliš populární.“

Toto poslání se snažíme naplňovat ve všech našich dětských skupinách a je to i motto nového projektu Zahrada u ČÁPA. Ten by měl dát příležitost hůře zaměstnatelným lidem (osoby se ZTP, pečující) v nově plánovaném sociálním podniku v Budínku u Svatého Pole. Předmětem činnosti bude ekologické pěstování zeleniny a drobného ovoce a jeho distribuce formou bedýnkového prodeje. Tak si bude moci každý, kdo bude mít zájem, snadno koupit čerstvou a chutnou zeleninu přímo ze Zahrady.

A proč zrovna Zahrada? Jako holka jsem hodně času trávila u své babičky. Měla velkou zelenou zahradu plnou keřů, stromů, záhonů. Milovala jsem, když jsem se šla na zahradu „napást“, nasbírat si kuličky černého, červeného, bílého rybízu, kuličky angreštu a lahodný mix si pak v dlaních promíchat a sezobnout. Vůně růží, chuť zralých sladkých šťavnatých meruněk, osvěžující hrášek, kyselý rybíz – to je mé dětství u babičky.
Chtěla bych dopřát tento požitek i dalším dětem, dalším generacím. Chtěla bych, aby i ostatní okusili, jak chutná právě utržená sladká a voňavá jahoda či křupavý ledový salát nebo jak krásně voní lístky rajčat, petržel či levandule.

V Budínku chceme 1. 7. 2018 otevřít i novou dětskou skupinu Žlutý ČÁP s kapacitou 12 míst. Na tomto krásném místě mezi loukami a lesy v blízkosti potoka bychom chtěli děti názornou činností vést k péči o půdu a okolní prostor. Plánujeme společně s dětmi založit malé zeleninové záhony a naučit je pěstovat ředkvičky, mrkvičku, hrášek, bylinky či kytičky.

Další informace k oběma projektům budeme postupně zveřejňovat na našem webu a Facebooku.

Míša Sarnovská a Johana Dvorská


Napsat komentář